delir.zambitor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Razi in voie la lumina neonului si fa-ti oricand prieteni noi!
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Priveste

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
♥Green.Iris♥
Admin
♥Green.Iris♥


Mesaje : 152
Data de înscriere : 19/06/2010
Varsta : 28

Priveste Empty
MesajSubiect: Priveste   Priveste Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 3:03 am

Priveste


Ieri mergeam pe aleea cu ciresi infloriti.Ne tineam de mana si sopeam cuvinte pline de tandrete catre soarele cald.Florile ametitoare ne imbatau ,iar fiecare pala de vant mangaia amorul nostru.Pasii nostrii erau muti si pana si pasarile incetasera cantul, doar pentru a te admira.Eu am continuat sa merg ,hipnotizata de fiecare detaliu al unei fantasme cladite din apa si nisip.Nu imi dadeam seamana cat de mult greseam.Ma indragosteam de aer, de intuneric, de nul, de tine.

Azi stau pe scaunul meu vechi din lemn de stejar, band paharul greu de whisky si privind cu jind rujul cel rosu .Ma fascineaza involuntar momentul acesta.Pare desprins din irealitate si totul ma inconjoara cu tacere.Imortalizez momentul si ma ridic lenesa.
Pe unul dintre peretii scorojiti de timp, sta agatat un tablou frumos pictat ,ce infatiseaza doua balerine gratiose.Una dintre ele poarta o rochita alba, imaculata si sta arcuita sub greutatea propriilor ei fapte.Celalta este plabusita pe podeaua luminoasa , iar ochii tristi spun mii de povesti.Una dintre ele poate seamana cu viata mea, alta cu viata barbatului pe care il vad in fiecare zi in coltul blocului, alta cu viata doamnei vanzatoare de pe strada pustie, ce impartea inghetata din toneta ei micuta…Istorisirile fiecarui om ce ma inconjoara.
Langa tablou, se afla ceasul mare si frumos gravat, care insa nu mai merge de mult timp.A devenit doar o amintire frumoasa.
Continui cu pasi marunti drumul pana la usa masiva.
Pana acum nu stiam, dar fiecare sunet are marturisirea lui.Poate am sa invat sa ascult mai bine,sau poate nu.
Imi lipesc degetele de metalul rece si ma scutur malitios.Ma razgandesc si ma intorc la locul meu comod.Gandurile imi revin iar ,amestecate de cuvinte nestiutoare.

Maine o sa mergem din nou pe sub pomii frumos mirositori, o sa ne tinem din nou de mana si cerul o sa ne zambeasca din nou…
Priveste dragul meu, natura te adora iar.
Tu ma vei privi uimit peste masura si vei spune pe aceiasi voce ragusita ca ma iubesti.
Priveste dragul meu, bancuta de acolo, nu mai este.
Tu ma vei privi uimit peste masura si vei spune pe aceiasi voce ragusita ca ma iubesti.
Priveste dragul meu,atent, spun eu incet ,caci nu te mai iubesc!
De data asta ,nu vei mai zice nimic, ci doar vei medita la lucruri de mult pierdute.

Sti dragul meu?Maine te voi ucide...

Sus In jos
http://letscatchbutterflys.webservices.tv
Devil's puppet

Devil's puppet


Mesaje : 36
Data de înscriere : 23/06/2010
Varsta : 26
Localizare : My mother's........house :)

Priveste Empty
MesajSubiect: Re: Priveste   Priveste Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 5:54 pm

Fara sa par lingusitoare iti marturisesc ca lucrarea asta e superba.
Pur si simplu o ador.
Si fraza de final [i] ''Sti dragul meu?Maine te voi ucide...'' e simplemente perfecta.
Cum faci de iti ies toate asa de bine?Am citit muulte ficuri,poezi,texte,etc. si dupa umila mea parere descrii extarordinar.Parca vedeam tabloul in fata ochilor.
Prea frumos descrsi.Sincerele mele felicitari.Te puuup!
Sus In jos
 
Priveste
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
delir.zambitor :: Fan.Fiction :: Prose & poety-
Mergi direct la: